There was an error in this gadget

Monday, December 3, 2012

Weekly Math Problem 12/3/12-12/9/12

The number of two-dollar bills I need to pay for a purchase is 9 more than the number of five-dollar bills I need to pay for the same purchase. What is the cost of the purchase? Explain your answer in detail.

1 comment:

  1. this ones kinda confusing but i'll give it a shot. the cost of the purchase is $2*9/$5 the cost is $3.60

    ReplyDelete